Niečo o mojich alergiách | Blog of SunflowerNeviem, či som tu na blogu už niekedy spomínala niečo o mojej alergii na mlieko, ale napadlo mi, že by to mohol byť dobrý nápad na článok. Myslím si, že každý z nás bojuje s určitým druhom alergie na niečo.

Začala by som asi tým, ako som zistila to, že mám problém s mliekom. Bolo to pred pár rokmi. Rada som pila Granko, jedla cereálie s mliekom a podobné veci, ktoré deti majú obyčajne radi. Po nejakom čase sa mi to prejavilo na zvracní, mala som veľké kŕče a bolo to fakt veľmi nepríjemné. Nemohla som spávať a behali sme po pohotovostiach. Takto sa to párkrát stalo, a keď už sme naozaj nevedeli čo je so mnou, poslali nás na alergológiu a tam mi zistili, že som alergická na mlieko. 

Mala som ho na istý čas úplne vysadiť a tak som sa mlieku snažila vyhýbať veľkou okľukou. Darilo sa mi to, keďže mlieko som celkom ani tak veľmi rada nemala a odvtedy mi už nikdy nebolo takto zle. No nemohla som jesť jogurty, pudingy, torty, koláče a ani zmrzliny. To ma mrzelo zo všetkého najviac, keď som videla, ako si ostatní členovia rodiny pochutnávajú a ja som iba sedela a pozerala sa na nich. 

Odvtedy som nejedla nič mliečne iba sem tam sa stalo, aby som zjedla niečo s obsahom mlieka. Náhradou za neho sa stal pohánkový nápoj, ktorý som pila a dávala ho skoro všade. Tohto roku som si povedala, že to asi nie je moc dobré keď v kuse vlastne pijem nejaký prášok ale stále to bolo lepšie ako by mi malo byť zle z normálneho kravského mlieka. Napadlo mi, že v dnešnej dobe je už predsa mnoho náhrad na laktózu a že sa dajú zohnať aj mlieka bez obsahu laktózy. Napríklad nejaké sójové nápoje a podobne. Poprosila som našich aby mi zohnali nejaké takéto mlieka na vyskúšanie.  A tak som vyskúšala tieto. Jedno je mandľové a druhé kokosové. Ani neviete akú veľkú radosť mi spravili! :D Keď som ich ochutnala prvý-krát veľmi mi to nechutilo, keďže som si musela zvyknúť na novú chuť. Vyskúšala som si ich naliať do kávy, keďže na ňu v poslednom čase nedám dopustiť. No a potom po asi 2 dňoch mi to zachutilo a odvtedy si ich do tej kávy dávam stále. Neviem povedať, ktoré mlieko m chutí viac ale asi to bude skôr to kokosové. Ale aj mandľové je super! 

Keď už sme pri tých alergiách taktiež nemôžem veľmi jesť zemiaky (najmä hranolky), vyprážané alebo pečené mäso. Mnohí ľudia si zo mňa robia srandu či vôbec niečo môžem jesť a ja nad tým iba pokrčím plecami. :D 

Aj ty máš na niečo alergiu? Ako ju zvládaš? 

Maj nádherný deň. ♥14 komentárov

 1. Já naštěstí nemám alergii na jídlo. Mám "jen" tu celoroční na prach, pyl apod. Takže taky docela nepříjemné. Je super, že v potravinách už jsou různé náhrady.
  Povídání nejen o kosmetice

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som zasa vďačná, že nemám zatiaľ nejaké podozrenie na alergiu z prachu, peľu a podobných vecí. Viem si predstaviť, že to dokáže niekedy poriadne potrápiť. :/


   Odstrániť
 2. Já mám taky ty celoroční na pyl, prach, traviny apod. Mimo to mám dokonce alergii na první sluníčko, vždycky, když začíná být na jaře hezky a já vyjdu ven, osypu se. Co se potravin týká, nejsem si jistá. Občas si myslím, že mám alergii na mléčné výrobky, jelikož i po trošce mám břicho jako balón. Ale nikdy mi ještě nebylo tak zle, aby se to zjišťovalo :) Kokosové a mandlové mléko také miluji, jelikož nesnesu chuť kravského :D

  Pauline's Tiny World

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Uf, no verím, že toto dokáže taktiež človeka potrápiť. :/
   No, aj ja som zabudla v tomto článku taktiež spomenúť alergiu na slniečko. Keď som na ňom pridlho spraví sa mi herpes a mám po opaľovaní.
   Ono môže byť, že to bude alergia na to mlieko. Moja sesternica to má podobne ako ty.

   Odstrániť
 3. Ja našťastie alergiu na nič nemám, alebo o nej neviem. Ale je skvelé, že v dnešnej dobe existuje náhrada skoro vážne na všetko a človek sa nemusí tak moc obmedzovať.
  xxx Alexandra z MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nikdy jsem žádnou alergii nebo intoleranci neměla, ale mám přítele celiaka, takže chápu, jaké trable to jsou. Když už jsem se naučila, že mu nesmím nabízet rohlíky, knedlíky, buchty, ani různé omáčky, těstoviny nebo třeba pivo, vůbec mi nedošlo, že takové Caro (s velkým obrázkem obilí na obalu) by mu vlastně mohlo uškodit také, achjo. :D
  Co se rostlinných mlék týče, také je piji. :) V kafi mi kravské mléko vůbec nechutná, takže jsem vyzkoušela všechny možné rostlinné alternativy a určitě bych ti ráda doporučila Barista mléko z Dm, které je ovesno-sójové a dle mého názoru chutná ze všech nejlíp! <3

  Tereza's journal

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Já musím říct, že žádnou vyloženě alergií na nic netrpím a vlastně můžu jíst vše. Ale vyhovuje mi lehčí strava, ne moc masa a nezdravého a to mi i chutná. Klasické kravské mléko nepiji, protože nesouhlasím s tím, jak zacházejí s kravičkami, tak piju nejvíce kokosové, mandlové a sojové, ale vyzkoušela jsem jich už víc a nejvíc asi miluju mléko z kešu oříšků, i když je bohužel dost drahé. Na chuť jsem si taky musela nějakou dobu zvykat ale ne nijak dlouho. Hlavně, že existují nějaké alternativy :)
  Ale teda ty brambory, to musí být drsné, já je miluju a neumím si představit život bez hranolek :(

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Já tedy nemám alergii na jídlo, ale mám zase jiné problémy např. Ekzémy atd. Tu alergii na mléko ti nezávidím, miluju mléčné výrobky a kdybych alergii měla taky, tak bych to velmi těžce nesla. Každopádně je super, že jsou mléka bez laktózy a konečně si můžeš dopřát 😊 já bych chtěla ochutnat to mandlové! 😍

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Jako dítě jsem měla období, kdy jsem nemohla mléko ani mléčné výrobky, protože jsem kvůli tomu měla příšerný ekzém... vlastně jsem to takhle měla možná půlku dětství, jenomže nikoho nenapadlo, že by to mohlo být tím mlékem :D Ale naštěstí mi to pak pubertou zmizelo a jsem ráda, že teď nemusím řešit nějakou vážnější alergii :)

  lucyvillain.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Alergiu na potraviny nemám, iba takú klasickú na peľ. Ale mlieko ma celkom zahlienuje, takže preferujem tiež tie rastlinné. Najradšej mám Alpro sójové bez cukru. :)
  Owl Heaven

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja som alergická na slnko, železo, teplo, chlad a dokonca príležitostne aj na vlasný pot :-D Je toho pomerne dosť, no :-D A ponovom i na mlieko, zľahka ❤

  Blog de la Licorne * Instagram * We♥It

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Je fajn, že si vždy človek dokáže nájsť "to svoje". :) Ja alergiu asi nemám, nikdy som nič také neriešila. Ale môj brat hej, celkom dosť.

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja som tiež taká "problémová", čo sa potravín týka. Mám alergiu na pšenicu a takisto je veľmi veľa potravín, ktoré mi vždy zhoršia ekzém. Keď mi zistili alergiu na pšenicu, bolo to spočiatku ozaj ťažké, ale teraz to už vnímam úplne v pohode - dokonca som veľakrát aj rada, keď na rodinných oslavách nemôžem jesť väčšinu vecí, aspoň sa neprejem a nie je mi potom zle. :D

  Inak rastlinné mlieka som už len tak zo zvedavosti vyskúšala rôzne a musím povedať, že zatiaľ úplne najviac mi chutí nemléko. Akurát je škoda, že (rovnako aj pri bezlepkových potravinách) musí človek siahnuť trocha hlbšie do peňaženky.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Tyjo, dřív jsem si myslela, že bych to bez mléka nezvládla, měla jsem ho moc ráda. Ale teď mléko piju převážně jen rostlinný.. Ale s dalšími mléčnými výrobky bych asi měla problém.. třeba takový sýr, tvaroh, to jím docela často.. :)

  OdpovedaťOdstrániť