why we should stop using social media

                                                 

Nedávno som si uvedomila, že som pravdepodobne závislá na sociálnych sieťach. Myslím si, že nie som jediná, koho trápi tento problém a mrzí ma, že sa to deje, preto som sa rozhodla napísať článok práve na túto tému. 


Sociálne siete kradnú náš čas. Viem, že sú dobré na zdieľanie vecí s ľuďmi, ale treba si uvedomiť hranice toho, ako často na nich trávime čas a čo vlastne zdieľame.


V pondelok mi prišlo upozornenie od systému koľko času som v priemere strávila na telefóne. Viete aké bolo? V priemere strávim za deň na telefóne 3 hodiny. 7x3=21. Za týždeň strávim skoro jeden celý deň čumením do telefónu. A čo z toho mám? V podstate nič. Nedozviem sa nijakú novinku, bez ktorej by som nemohla prežiť a jediné čo strácam je drahocenný čas, ktorý by som vedela využiť oveľa lepšie. Čím som staršia tým viac si uvedomujem, aké to bolo všetko fajn keď som mala 10 a bola bláznivé, šťastné dievča. Proste som žila. Ešte som ani poriadne nevedela, ako sa používa telefón a nestarala som sa o to či môj príbeh uvidí nejaká konkrétna osoba. 


Rada som si prezerala storky iných, pretože som sa s nimi nevidela, ale neuvedomovala som si, že pri sledovaní životov tých ľudí som zabudla žiť ten svoj. 


Potom prišlo porovnávanie. Ona je tam? Kiežby som mala taký život ako ona a nebála sa. Kiežby som mala takých kamarátov. Kiežby som vyzerala ako ona. Kiežby som mala peniaze na cestovanie. Ako to, že si tak užíva? Kiežby som bola taká odvážna. On bol s ňou? 


A potom prišli na rad myšlienky z ktorých som mala akurát tak úzkosti. 


Viete, sociálne siete sú vytvorené tak, aby nás lákali. Ich tvorcovia chcú aby sme na nich trávili čo najviac času, pretože z toho majú zisk. Im to takto vyhovuje a preto prichádzajú vždy s nejakým vylepšovaním a inováciami. 
Chýbajú mi tie časy, kedy sme si s kamarátkou chodili zvoniť na zvonček pred dom a nie cinknutím správy: ,,Už som tu." 


Myslím si, že bez tohto všetkého by boli ľudia oveľa šťastnejší. Či tomu veríte alebo nie, kradnú radosť. Sociálne siete kradnú skutočnú radosť. Uvedomujem si, že nie všetko na sociálnych sieťach je zlé, ale určite by som na nich vedela nájsť oveľa viac negatív ako pozitív. 


Ak si si práve uvedomila, že máš s týmto problém, nie je ľahké sa toho len tak lusknutím prsta zbaviť, ale dá sa to aspoň obmedziť. Môžeš si na telefóne nastaviť limity na rôzne apky. Ja osobne trávim najviac času na instagrame a preto som si na neho nastavila 10 min limit. Na deň to úplne stačí. Čo myslíš? 


Zober knihu a čítaj. Zober psa a utekajte na prechádzku. Nemáš psa? Choď sama. Navštív blížneho. Maľuj. Píš. Len prosím nestrácaj čas. 


Neži život niekoho iného. Ži ten svoj. Neporovnávaj sa pretože si jeden krásny originál. Nikdy nikto nebude ako ty. Nie je to úžasné? Koľko času tráviš na telefóne ty? 

Uvedomuješ si, že sociálne siete nás vo vysokej miere ovplyvňujú? 


14 komentárov

 1. Presne tak. Super si to spísala. Ja som si to tiež uvedomila a všimla som že ešte aj v noci keď idem malej na mlieko tak chytám mobil že čo je nové na Instagrame. Ale už to pomaly vypúšťam a mobil dávam bokom.

  my blog DISCOVERINGGLAM

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je dobre, že si to uvedomuješ a že sa snažíš to obmedzovať. Ja som si začala uvedomovať, že s tým mám problém keď som istý čas bola bez telefónu, tak mala som tú potrebu ísť naňho a kontrolovať sociálne siete. Tiež sa to už však snažím kontrolovať. ;)

   Odstrániť
 2. Krásně napsané a naprosto s tím souhlasím. Sama mám v plánu napsat článek o sociálních sítích, který je možná trosku podobný tomu tvému. Líbí se mi jedno přirovnání z písničky a tím je “my scrolling horror show”, což si myslím že úplně sedí 🤣

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hneď ako ho pridáš si ho určite pôjdem prečítať. ;) A to prirovnanie k tomu naozaj veľmi veľmi pasuje! :D

   Odstrániť
 3. Souhlasím se vším. Já trávím na telefonu spoustu času, uvědomuju si to..no naštěstí to není tak hrozne, protože když jsem s lidmi, se kterýma mi je dobře, tak mi vydrží telefon aj 3 dny nabitý a nemám potřebu po něm sahat☺️ samozřejmě, kdybych na něm byla ještě míň, vůbec by mi to nevadilo😃 a máš moc pěkný blog❤️

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to je super. Ja som na tom trošku horšie, keďže môj telefón bol noc čo noc stále na nabíjačke a cez deň som stihla minúť celú batériu. :/ Bývam v malej dedinke a väčšinu času trávim s mojou jednou najlepšou kamarátkou a zvyšok som zvykla tráviť práve na telefóne.

   Odstrániť
 4. Sociálne siete tvoríme aj my. A ak budeme stále prepočítavať koľko času tu trávime, je jasné, že z toho budeme priam deprimovaní. Ja medzi tým nachádzam rovnováhu. Nepočítam to, ale zároveň obmedzujem kedy to cítim potrebné - keď som s priateľom, mobil nepoužívam. Keď som von s kamarátmi, mobil ide bokom. Ak by som prepočítavala koľko času nerobím nič, tiež by som sa len cítila deprimovane, že nežijem život :) Tak ako život nie je o číslach na soc. sieťach, nie je ani vo vyčíslených okamihoch. A to pomôže najviac k tomu, aby sme život žili naplno <3

  www.barsatelier.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím. Ja som tento článok však písala zo svojho pohľadu na to, ako na mňa siete vplývali. Tiež som nekontrolovala koľko času na nich trávim, ale keď som na to náhodne v telefóne narazila, dosť ma to zaskočilo a k tomu som si uvedomila, že som na nich trávila všetok svoj voľný čas a keď som na telefóne istú chvíľu nebola, potom som mala tú potrebu na nich hneď ísť. Máš pravdu, že sociálne siete tvoríme aj my ale niekto tu predsa musel byť, aby ich ako prvý založil... Keď som však pri ľuďoch, tiež dávam mobil bokom. ;)

   Odstrániť
 5. Naprosto s tebou souhlasím. Já jsem si zapnula kolik mohu na jaké aplikaci strávit určitý čas za den. Protože jsem trávila na mobilu až moc času. Smazala jsem si hry na mobilu a v deset hodin večer mám na mobilu večerku. :D
  Všechno jsem dříve natáčela, nikam nechodila byla furt jen na mobilu. Teď pravidelně chodím ven si posedět a bavím se, kolikrát se mi nechce domů. Občas mě při nějaké vtipné situaci napadne, škoda, že jsem to nenatočila a nedala na Instagram.
  Dávám si menší detox od sociálních sítích pravidelně, občas se musím přinutit abych alespoň nějakou kravinu dala na story, aby se vědělo, že stále žiju. Dala jsem plno hezkým slečnám unfollow, akorát mě znervózňovala jejich dokonalá postava a dokonalý život. Rozhodně se cítím lépe.
  Začala jsem pravidelně číst, koupila si nového mazlíčka. Můj 17 dědeček už nechce chodit na tříkilometrové procházky y většinu dne prospí, už na mě moc času taky nemá. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Úplne s tebou súcitím! :D Tiež som mala potrebu si všetko natáčať a pod. Som rada, že si to takto vyriešila a že sa cítiš lepšie. ;) Včera som si taktiež dala dňový detox od všetkej techniky a úspešne som ho zvládla takže som za to na seba hrdá!

   Odstrániť
 6. Ja teda tiež na telefóne trávim veľa času a pokiaľ sa nejedná o niečo produktívne, z času na čas ma to trošku hnevá. Aj pri tomto veru treba mať ten správny balans, aj keď to možno nie je vždy úplne jednoduché alebo možné, obzvlášť keď je telefón a sociálne siete súčasťou práce :)

  Petra z FRENCHSTYLE | Sleduj ma aj na Instagrame

  OdpovedaťOdstrániť
 7. S průměrem hodin strávených na mobilu jsem na tom dost podobně a je to šílené. Nejvíc času mi bere Instagram a je to ztráta času, ale člověk si tak nějak nemůže pomoct. :D Chtělo by to omezit...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Já mám na ig nastavených 15 min, ale moje aktivita na sociálních sítích záleží hlavně na tom, jestli jsem ten den zaneprázdněná nebo mám čas na prokrastinaci :) Ale poslední dobou často zbytečně scroluju fb, tak to bych se chtěla odnaučit, tak uvidím, jak mi to půjde. Super článek!

  WantBeFitM

  OdpovedaťOdstrániť
 9. To je velmi zajímavý článek a moc pěkné zamyšlení. Nedávno jsem si toto také uvědomila. Sice nevím zda bych též našla více negativ než pozitiv, nebo je to u mě vyrovnané či naopak. Ale negativ mají ty sociální sítě rozhodně hodně. A tak jsem si i já nedávno nastavila limit u určitých sítí. Sice vyšší než ty, přeci jen bych ráda třeba na Instagramu byla o něco víc déle než 10 min, to by mi nestačilo skoro na nic, ale nastavila. U některých sítí i kvůli komunikaci s lidmi. U jiných nebo i těch stejných prostě jen protože bych tam ráda byla déle. Ale rozhodně mi ten limit stanovil nižší časovou dobu než můj obvykle strávený čas u telefonu právě kvůli těmto sítím. Také jsem se zhrozila když jsem se ze zájmu na to podívala. Tyto limity jsou fajn. Stejně jako promazávání lidí které sleduji nebo minimálně "tišení" jejich příspěvků a/nebo stories (člověk je nepřestane sledovat ale neukazují se mu, dělám to u lidí které chci omezit protože mám např. určité stádium života, ale vím, že by se to mohlo změnit). Ono koho a co člověk sleduje je také hodně důležité.
  No, myslím si, že by se na to člověk neměl koukat úplně černě - ani úplně růžově, ale taková fajn rovnováha je super.
  A máš pravdu. Je spousty jiných aktivit, které člověk může dělat místo toho. :)
  Katie S. (https://kulturnicek.blogspot.com/)

  OdpovedaťOdstrániť